Menü Kapat

Çatı Tadilatı Yaparak Tasarruf Edin

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz, çatı tadilatı ve yalıtım ile faturalarda yüzde 50 tasarruf sağlanabileceğini açıkladı

İSTANBUL – Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, çatı ve binalarda yapılacak tadilat ve yalıtımlar ile enerji faturalarında yüzde 50’ye varan oranda tasarruf sağlanabileceğini, ayrıca su sızıntıları, rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sorunlara karşı da önlem alınabileceğini belirterek, bu uygulamalar için en uygun mevsimin başladığını açıkladı.
Kış mevsiminin geride kalmasıyla birlikte binalarda yapılacak tadilat uygulamaları için en uygun dönem başlamış oldu. ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. NazımYavuz, bütçesini ve sağlığını önemseyenlerin bu dönemi fırsat olarak görmesi gerektiğini belirterek, “Çatı ve binada yapılacak tadilat ve yalıtım uygulamaları enerji harcamalarında yüzde 50’ye varan tasarruf sağlarken, birçok sağlık sorununa karşı da tedbir alınmış olur. En yüksek verim ve fayda elde etmek için doğru malzeme, sisteme uygun projelendirme ve uzman kişilerce uygulama gerekir” dedi.

Türkiye’de 7 milyon çatının yalıtımı yok

Türkiye’deki yapı stoğunun önemli bir bölümünde yalıtıma ihtiyaç duyulduğunu belirten Yavuz, şunları söyledi:

“Yalıtımı olmayan çatılar, binaların kat adetlerine bağlı olarak ortalama yüzde 30 oranında enerji israfına neden oluyor. Bu oran yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor. Tüketicilerin faturaları hem yaz, hem kış aylarında gereksiz yere kabarıyor. Binadaki yalıtım uygulamasının en yüksek performansa ulaşması için mutlaka çatı yalıtımı ve tadilatı da yapılmalıdır. Isınan hava yükseldiği için binalar en çok çatılardan enerji kaybediyor. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon çatının yalıtım ve tadilata ihtiyaç duyduğunu tahmin ediyoruz. Yalıtımsız çatılar, bugünkü çatıların kalitesini sağlamaktan çok uzaktalar ve tüketicilere zarar veriyor.  Modern çatı ve yalıtım, tasarrufla birlikte su sızıntıları, rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sorunlara karşı da koruma sağlar.”

Kaynak : Dünya

Binalarınızda bulunan çatı kaplama sisteminde tadilat ya da tamamen değiştirme kararını nasıl alırsınız? Çatı kaplama sistemi işlevini yitirmişse yani çatı su izolasyonu kaybolmuş ve çatı su akıtmaya başlamışsa. Çatıda rutubet oluyor ve bu durum dairenizin duvarlarında kendisini karartı is olarak gösteriyorsa. Çatı iskeletiniz eskimişse ve çatı kaplama malzemesi olarak kiremit gibi oldukça ağır bir malzeme kullanılmışsa çatı aktarma işlemini hiç bekletmeden yapmalısınız daha doğrusu yaptırmalısınız.

Çatı sistemleri fiyatları çatıda toplamda yapılacak işlemler, seçilen çatı malzemesi ve çatı izolasyon malzemesine göre belirlenmektedir. Çatı işini yapacak olan tadilat ekibi çatınızda yapılacak işlemler için ne kadar zaman geçireceğini size başlangıçta belirtmelidir. Yeni nesil çatı kaplama malzemeleri ( single, membran gibi ) kiremit gibi eski nesil çatı kaplama malzemelerine göre daha pahalıdır ancak kiremite kıyasla da bazı avantajları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir