Menü Kapat

Çatı Kaplama, Shingle

İstanbul, Çekmeköy ilçesinde bulunan binamızın shingle çatı kaplama işini 3 günde tamamladık. Çekmeköy’de bulunan binamızın çatısı ahşap iskelete sahipti. Binamız eski bir binaydı ve çatı kaplama olarak da kiremit kaplaması bulunmaktaydı. Çatımızda yaptığımız keşifte kiremitlerde zamanla oluşan kırılmalar, savrulmalardan ötürü binamızın çatı kaplama işlevini yitirdiğini gördük. Kiremit çatı kaplama malzemesi sert bir malzemedir zamanla bu tip dezenformasyonlar görülebilmektedir. Çatı kaplama işlemine geçmeden önce mevcut çatıdaki kiremitlerinin taşınması ve çatımızın çatı kaplama için uygun hale getirilmesi gerekiyordu. Çatı kaplama işimizde mevcut kiremitlerin taşınması işlemini bitirdik ve shingle çatı kaplama işlemine geçtik.

Çekmeköy’deki binamızın çatı kaplamasını nasıl yaptık? Öncelikle eski çatı kaplama malzemelerini bina sahiplerimizin belirlediği alana taşıdık. Kiremitleri taşıma işleminden sonra shingle çatı kaplama işimiz kolaylaştı. Çekmeköy’deki çatı kaplama işimizde en zor kısım hantal, ağır eski kiremitlerin taşınması kısmıydı. Shingle çatı kaplama malzemesi oldukça hafif bir ürün olduğundan çatı kaplama malzemesini çatımıza kolaylıkla çıkardık. Eğimli çatılarda kaplama yöntemi olarak çok iyi sonuçlar veren shingle çatı kaplama yöntemi Çekmeköy’de bulunan binamızda rahat bir çalışma yaptık. Ayrıca shingle çatı kaplama malzemesinde kiremit gibi kırılma sorunu da olmaz. Bundan dolayı shingle çatı kaplama yaptığımız çatımızda rahatlıkla hareket ettik. Bu bize zaman kazandırdı ve çatı kaplama işimizi 3 gün gibi kısa bir sürede bitirmemize olanak sağladı. Binamız eski olduğundan çatı iskeletleri de bu yaşlılıktan nasibini almıştı haliyle. Shingle çatı kaplama malzemesinin örneğin kiremite göre çok daha hafif olması çatımızdaki iskeletimizi değiştirmeden kullanmamızı sağladı. Bu hem bizim zamanımızı kısalttı hem de bina sahipleri için yeni bir maliyet çıkmamasını sağladı. 

ÇATI TADİLAT ÇALIŞMALARI

Çatı kaplama için shingle çatı kaplama karar verdik:

Çekmeköy’deki binamızda çatı kaplama işlemi için shingle catı kaplama tercih ettik.  Shingle çatı kaplama yeni nesil bir çatı kaplama yöntemidir ve yüksek bileşenlerden oluşur. Çekmeköy’de bulunan binamızda çatı iskeleti ahşaptı ve kiremitler istelet üzerinde haddinden fazla ağırlığa neden oluyordu. Shingle çatı kaplama oldukça hafif bir malzemedir. Çatı iskeletinin eski olmasından dolayı hafif hacme sahip single çatı kaplama yöntemi Çekmeköy’deki binamız için en doğru tercih oldu. Shingle çatı kaplama geniş renk alternatifi sunduğundan bina sahiplerimizin çatılarını kapatma için shingle kararını vermeleri çok da zor olmadı.  Shingle çatı kaplama malzemesi ahşap ve çelik konstrüksiyon çatılarda gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Eğimli beton çatılarda sorunsuz çatı kaplama yapılabilir. Pergola, kubbe ve kameriye gibi alanlarda çatı kaplama örtüsü olarak rahatlıkla tercih edilebilir çünkü şık bir görüntüsü vardır.   Ayrıca shingle çatı kaplama elastik ve yapışkan bir malzemedir. Bundan dolayı da özellikle Çekmeköy’de bulunan binamız gibi eğimi yüksek binalarda rahatlıkla uygulanabilmektedir. Şunu belirtmeliyiz ki Çekmeköy’de bulunan binamızın eğimli çatısı shingle çatı kaplama için ideal bir çatıydı.

Binalarınızda bulunan çatı kaplama sisteminde tadilat ya da tamamen değiştirme kararını nasıl alırsınız? Çatı kaplama sistemi işlevini yitirmişse yani çatı su izolasyonu kaybolmuş ve çatı su akıtmaya başlamışsa. Çatıda rutubet oluyor ve bu durum dairenizin duvarlarında kendisini karartı is olarak gösteriyorsa. Çatı iskeletiniz eskimişse ve çatı kaplama malzemesi olarak kiremit gibi oldukça ağır bir malzeme kullanılmışsa çatı aktarma işlemini hiç bekletmeden yapmalısınız daha doğrusu yaptırmalısınız.

Çatı Yapan Firmayı Nasıl Seçerim

Hangi Çatı Malzemesini Kullanmalıyım?

Çatı Kaplama Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Çatı işleri yapan firmalar İnternette veya gazete, dergi gibi basılı mecralardaki reklamlarda bulabilirsiniz. Çatı işleri yaptığını idda eden firmaların daha önce yapmış olduğu çatı kaplama, çatı mantolama, çatı izolasyon gibi işlerine bakmalısınız öncelikle. Çatınızı yapacak firma seçiminde sunduğu hizmetler için talep ettiği ücret de çok önemli bir kriter olacaktır çatı yapan firma seçiminizde.

Çatı kaplama bir çok şekilde olabilir örneğin çatı sac kaplama, single, onduline çatı, membran, kiremit çatı kaplama gibi. Önemli olan çatı kaplamasının düzgün çatı izolasyonu sağlam olmasıdır. Çatı malzemesine karar verme aşaması çatı tadilatına başlamadan önce doğru karar vermek gerekir. Çatı malzemesi binanıza uygun olmalıdır.

Çatı sistemleri fiyatları çatıda toplamda yapılacak işlemler, seçilen çatı malzemesi ve çatı izolasyon malzemesine göre belirlenmektedir. Çatı işini yapacak olan tadilat ekibi çatınızda yapılacak işlemler için ne kadar zaman geçireceğini size başlangıçta belirtmelidir. Yeni nesil çatı kaplama malzemeleri ( single, membran gibi ) kiremit gibi eski nesil çatı kaplama malzemelerine göre daha pahalıdır ancak kiremite kıyasla da bazı avantajları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.