Menü Kapat

Bina Cephe Kaplama

Dış cephe kaplama ısı yalıtımı yapmanın birinci koşuludur. Dış Cephe Kaplama ısı optimizasyonu için atılması gereken en büyük adımdır. Dış cephe kaplama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1 – 4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilen faktörlerdendir.
Kuvvetli rüzgar, sis ya da yağmurlu hava koşullarında mantolama uygulaması yapılmamalıdır. Cephe kaplaması yapmak için en ideal zaman, uygulama yapılacak dış yüzeyin ve ortam sıcaklığının en az +6 derece olduğu dönemdir. Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı bölgelere, katları ayıran döşemelere, depo garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına da “duvar kaplaması” yapılabilir. Suya dayanıklı dış cephe malzemeleri arasında önde gelen “eps duvar kaplama levhaları” dekoratif özelliği ile de ön plana çıkan malzemelerdir. Bina dış cephe dekorasyon çalışmaları için oldukça fazla avantaj sunar.

 

Binalarda Dış Cephe Kaplama Fikirleri
Dış cephe kaplama çeşitleri denilince ilk akla gelen teknik “mantolama” teknikleridir. Bunun nedeni ise, mantolama tekniklerinin daha az maliyetli olması ve dış cephe kaplama kararı alındıktan sonra, hızlıca pratik uygulama aşamasına geçilip hızlıca kurulum sağlanabilmesidir.

Bu polistren dış cephe kaplamaları seçeneğinde en çok tercih edilen malzeme türü EPS polistren köpük esaslı ısı yalıtım levhalarıdır. Dış cephe kaplama görselleri arasında binlarda veya müstakil evlerde uygulanan dış cephe kaplama önerileri arasında, malzeme seçimi için en önde strafor (köpük) gelmektedir. Köpük dış cephe kaplamalarının yüzeyine belirli kalınlıklarda, farklı katmanlarda sıva uygulayarak, dış cephenin ağır şartlarına uygun olması açısından binaların dış cephesinin kaplanması işi için en uygun hale getiririz.


Apartman yada villa dış cephe uygulamalarında kullandığımız “fugalı mantolama”, binaların dış cephe giydirme işlemleri için yapılan yatay derinliklere dahip, ısı yalıtım yalıtım değerleri çok yüksek olan mantolama sistemine verilen isimdir. Dekoratif dış cephe kaplama malzemesi olan “yalı baskı dış cephe kaplaması” binaların ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltan filesiz, dübelsiz mantolama sağlayarak ısı transferinden ve termal gerilmelerden kaynaklanan küf, rutubet, duvarlardaki çatlama ve dökülmeleri engel olarak bakım ve tamir maliyetini düşürerek gereksiz bakım masraflarının da önüne geçer.
Türkiye’de son senelerde apartmanların, sitelerin, villaların, hastane binalarının veya okul binlarının dış cephesinde mantolama yapmak amacıyla uygulanmaya başlanan kendinden sıvalı mantolama “fugalı mantolama” uygulamaları Amerika ve Avrupa ülkelerinde standartlarla tescillenmiş ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Fugalı dış cephe kaplama sistemleri ile ilgili makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Dış cephe strafor kaplama malzemeleri diğer malzeme seçeneklerine göre ekonomiktir. Binaların cephelerini dış cephe duvar panelleri ile giydirilen bir dış cephe kaplama köpük malzemeleridir. Kış aylarında kabaran doğal gaz faturaları sizleri rahatsız ediyorsa, yazları evinizin serinliğini muhafaza etmek istiyorsanız bu “dış cephe kaplama çeşitleri” tam olarak derdinize derman olacak bir pratik tekniktir. Evleriniz veya işyerlerlerinizin “yalıtım” ihtiyacına fazlasıyla cevap verecektir. Çünkü mantolama dediğimiz bina dış cephe kaplama sistemlerini oluşturan mantolama malzemeleri sayesinde değişik derecelere sahip ısı transferini önlemeniz mümkündür.

Duvar kaplama paneli gelecek kış soğuk algınlığıyla mücadele etmek için evinizin en fazla ısı kaybınının önüne geçmek oldukça önemlidir. Bunun yolu da dış cephe kaplama uygulamalarından geçer. Isı kaybı binaların neresinde olur? dediğimizde bu sorunlu noktaları tespit ederseniz, evinizin bu kış sıcaklığını içerdiğinden emin olmak için almanız gereken önlemleri “dış cephe kaplama fikirleri” sayesinde rahatça bulabileceksiniz.

Dış Cephe Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?
Mantolama, aynen biz insanların giyinmesi gibi bibaların yüzeyine uyguladığımız dış cephe kaplama paneli uygulamalarıdır. Binanın dış cephesinin giydirilmesine verdiğimiz genel bir isimdir. Mantolama uygulamalarının çeşitleri oldukça fazladır. Dış Cephe kaplama yöntemleri yapının durumu, ekonomik şartlar, doğal şartlar ve bina sahiplerinin estetik beklentileri gibi birçok parametreye bağlı olarak şekillenir. Binalarda dış cephe kaplaması nasıl yapılır? “baskı cephe” sorusuna cevap bulabileceğiniz en iyi kaynakların başında övünerek söyleyebiliriz ki METPOR Söve ve Mantolama Ürünleri gelmektedir. Zaten en çok tercih edilen kaynak olarak en başta gelmekteyiz. İlk yıllarda mantolama kelimesine eşdeğer olarak “paltolama”, “ceketleme” gibi farklı isimlerle adlandırılıyordu.

Binalarda ısı yalıtımı sağlamak suretiyle oluşturulan dış cephe kaplama uygulaması değişik katmanlardan oluşur. Metpor söve ve Mantolama firması olarak 2000 yılından günümüze yaptığımız ar – ge çalışmalarıyla, binaların gereksinimlerine yanıt veren dış cephe kaplama malzemeleri kullanmaktayız. Çünkü her binanın gereksinimleri birbirinden farklılık gösterir.

Yani her yapının farklı “izolasyon” ihtiyaçları vardır. Binalarda dış cephe giydirme yani “mantolama” yapılırken bu gereksinimlere yanıt verecek ısı yalıtım malzemeleri seçilmeli ve tercih edilen cephe kaplama ısı yalıtım duvar sistemi tekniğine uygun bir şekilde strafor dış cephe kaplama panelleri ile yapılmalıdır. Eski binaların dış cephesinin yenilenmesi ile ilgili işlemlere linkten ulaşabilirsiniz.
Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?
Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi dış cephe kapama teknikleri mantolama yapımı olarak kabul edilir. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.
Mantolama mevsim şartlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır.
Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.
Dış cephe kaplama işi binanın hem iç yüzeyinden, hem “dış cephe kaplama yapılması” hem de her iki kısımdan yapılabilecek şekilde 3 değişik teknikle yapılabilir. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2011 tarihinden tarihinden itibaren “yalıtım” standartlarına uyulması gerekliliği koşul koşulmuştur. Hem de bu tarihten evvelce yapılmış olan eski binalarda da 2 Mayıs 2017 tarihine kadar (2021 yılına kadar uzatıldı) enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Yeni Nesil Dış Cephe Kaplama
Polistren Dış Cephe Kaplamaları
Suya Dayanıklı Dış Cephe Kaplaması
Mantolama Fiyatları
Bu nedenle dış cephe strafor kaplama panelleri yani mantolama oldukça önemli bir ısı yalıtımı unsuru olmuştur. Ek not; (ilgili dış cephe kaplama kanunu 2021 yılına kadar ertelenmiştir).
Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplama
Dış cephe mantolama ve İç cephe mantolama ve tüm yalıtım uygulamaları için uygundur. Cephe mantolama uygulamalarında hem iç mekanda hemde dış cephe ahşap görünümlü cephe kaplama malzemeleri, yalıtım ürünü olarak kullanılabilecek olan Metpor ürünleri söve ve mantolama ürünleri ile ısı yalıtımı malzemelerini görsel olarak zenginleştiren, en büyük iç cephe ve dış cephe söve kaplama malzeme üretici firma olarak sizlere sunuyoruz. Dış cephe kaplama renkleri tamamen ahşap görüntüsünde ve dokusundadır. “Dış cephe kaplama örnekleri” arasında çok sayıda binada görebileceğiniz bu sistemler, ahşap malzemeye göre çok ucuz malzemelerdir.

Köpük eps levhalar ve strafor mantolama panelleri, çatıdan temele kadar evlerde istenilen her noktada “binalarda izolasyon” sağlamak için kullanılabilir. Dış duvar kaplamalarında, bodrum duvarları için iç duvar kaplamalarında ve tavan kaplaması olarak da izolasyon açısından mükemmel malzemelerdir.

Dış Cephe Kaplama Levhası İle Mantolama Yapmanın Faydaları Nelerdir?
Strafor dış cephe giydirme hafiftir,
Dış cephe kaplama plakaları yüksek enerji tasarrufu sağlar,
Polistren dış cephe kaplama malzemeleri, mantolama işlemi kolay ve oldukça hızlı uygulanır,
Çevre dostudur,
Su izolasyon yeteneği vardır, suyu geçirmez,
Dış cephe mantolama plakalarının ses yalıtımı kabiliyeti vardır,
Dış cephe giydirme malzemeleri ekonomiktir,
Uzun yıllar boyunca özelliğini kaybetmez,
Dış cephe kaplama malzemeleri estetik olarak binanıza değer katar.

Trendwall Ahşap Duvar Kaplama Panelleri ve Özellikleri
Ahşap duvar kaplaması ses ve nem yalıtımı sağlar.
Kışın sıcak, yaz aylarında serin tutar.
Dış duvar söve kaplama strafor özel bir zemine gereksinim duymaz.
Dış duvar kaplama strafor boyalı ya da boyasız bütün yüzeylere uygulanabilir.
Ahşap duvar kaplama nasıl yapılır?, Uygulaması kolaydır.
Üzerindeki boya beyaz ahşap duvar kaplama veya istenilen ahşap kaplama dokusunda uzun yıllar ilk günkü gibidir.
Su, rutubet ve nem geçirme seviyesi çok zayıftır.
Dış cephe ahşap duvar kaplama ekonomiktir.
Zamanla izolasyon özelliğini yitirmez.
Darbe emici özelliğe sahiptir.
Ahşap görünümlü duvar panelleri zehirli gazlar içermez.
Dış duvar kaplama strafor duvar panelleri bakteri üretmez.
Alevi arttırmaz, içerisinde tutar.
Dış cephe ahşap duvar kaplamaları dayanıklıdır.
Dış cephe kaplama işlemi denildiğinde genelde ilk akla gelen şey mantolama olur. Ancak “dış cephe kaplaması” çok farklı ve değişik şekillerde ele alınabilir. Bazı ahşap görünümlü dış cephe kaplama malzemeleri vardır ki onların içerisinde de mantolama yeteneği yer almaktadır.

Bu nedenle de yalnızca binaların dış cephesinde kullanılan malzemeleri burada örnek olarak gösteremeyiz. Binalarda “mantolama” denildiğinde genellikle teknik anlamda ilk akla gelen apartmanlara yapılan “dış cephe kaplama işlemi” gelir. Bu maliyeti yüksek olsa da aslında alınacak sonuçları düşündüğünüzde kendisini kısa süre içerisinde maliyetlerini karşılayacak bir uygulamadır.

Mantolama İşlemleri hem içeriden hem de dışarıdan rahatlıkla yapılabilir. Burada yapılacak olan mantolama işleminde mekan önemlidir. Mantolama ve söve gibi uygulamalar eskiden çok dikkat edilmeyen bir teknikti ama ancak günümüzde özellikle yeni yapılarda zorunlu olması ve insanların buradan elde edilen tasarrufu görmesiyle birlikte talepler artmıştır. Bu anlamda eski binalarda en iyi mantolama yöntemi yapılarak enerji tasarrufu sağlanmaya başlanmıştır.

Dış Cephe Kaplama Renkleri

Mantolama dış cephe üzerine yapılan köpük benzeri bir madde olan strafor ile yapılmaktadır. Bu malzeme % 95 oranında hava içerdiğinden dolayı oldukça hafiftir bu nedenle de sonradan mekan üzerine yapılması halinde de ekstra bir yük getirmeyecektir. Doğru “ısı yalıtımı” sayesinde cebinize de katkı sağlamış olursunuz. Örnek olarak kışın ısınma masrafı olarak her ay size belli bir miktarda tasarruf sağlamış olacaktır. Bunu da bir yıllık olarak ele aldığınız da ciddi bir birikim demektir.

Yalı baskı (Siding) kendisine has açılı diyogonel bir görselliğe sahip olan ve üstüne akrilik esnek elyaflı sıva kaplanmış olan bir hazır sistem ısı yalıtımı malzemesidir. Pvc den yapılmış siding malzemelere göre sıva gerektirmeyen mantolama malzemeleri olan strafor söve kaplama

malzemeleri çok daha ekonomiktir. Isı yalıtım olarak ciddi üstünlük sağlar. Fugalı mantolama ve söve fiyatları hem işçilik hem de ısı yalıtım malzemesi açısından “hazır mantolama levhaları” olduğundan mantolama m2 fiyatları daha ekonomiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.